Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.





March Madness Challenge

Your location for all information regarding the Ranger March Madness Challenge including sign-up, matchups, and results.

Enter the Golemon Library
March Madness Challenge!

Today the brackets have been set and teams have been distributed.  Below you will find a list of participants and the teams they received.  Teams were assigned to players using a random number generator. Each participant received 2 teams listed below. 

 Games begin this coming Thursday with play-in games set for Tuesday and Wednesday.

As a reminder, the rules are as follows:
Each player will receive 2 teams (1 team from the East/West tournament and 1 team from the South/Midwest tournament ) chosen at random from a hat.  This will create 2 mini tournaments.  Each tournament game is a head-to-head matchup between two individuals.  The point spread, coupled with the final score, determine the winner.  For example:

If Player A has North Carolina (a #2 seed hypothetically) and Player 2 has Coastal Carolina (a 12 seed hypothetically). If the point spread says UNC is a 12-point favorite then UNC must win by 13 points (beating the spread) in order for Player A to advance.  Because Coastal Carolina is the underdog they simply have to win for Player B to advance.  If UNC wins but does not cover the spread then Player A loses and Player B advances with UNC.  In essence B steals A's team.

I will be sending out updates via email every Thursday, Friday, Saturday, Sunday, and Monday morning in order to list the day's matchups and the previous day's winners.  If you are eliminated I will remove you from the email updates unless you reply telling me specifically to keep you updated.

Your teams are:

Raymond Ochonogor - Arizona, Memphis
Jade Rudolph - Wright St/Bryant play-in, North Carolina

Korey Grant - Seton Hall, Murray State
Ana de Freitas - Texas Christian, Montana St.
Blake Hodges - Houston, Michigan St.
Kayla Smith - University of Alabama Birmingham, Yale
Lyderian Jackson - Illinois, Akron
Raelyn Theis - Chattanooga, UCLA
Ahmy Arca - Colorado St., Duke
Afrika Lewis - Michigan, Vermont
Queila Jimenez - Tennessee, Norfolk State
Sandra Lopez - Longwood, Texas Tech
Matt Brown - Ohio State, Davidson
Jamil Bowers - Loyola-Chicago, Boise St.

Kerolayne Souza - Villanova, Texas
SaDasia Williams - Delaware, Georgia State

Gabi Laurent - Kansas, St. Mary's
Sakura Thomas - Texas Southern/Texas A&M CC play-in, Marquette
Jan Fajardo - San Diego State University, Alabama
Alicia Aldana - Creighton, Purdue
Nicole Smith - Iowa, Baylor
Keshon Kittrell - Richmond, Gonzaga
Maria Goncalves - Providence, Virginia Tech
Kathy Lucky - South Dakota State, St. Peters
Lillian Brummett - LSU, Kentucky
Jasmine Johnson - Iowa State, San Francisco
John Schmidt - Wisconsin, Arkansas
Methembe Mzizi - Colgate, Cal St. Fullerton
Gilberto Nunez - USC, Wyoming/Indiana play-in
Everlado Lucatero - Miami (Fla), Rutgers/Notre Dame play-in
Ana Maria Munoz - Auburn, University of Connecticut
Nathan Pitts - Jackson State, New Mexico State

If you have any questions or want to see the brackets, stop by the library.

 

Please contact us at 254-647-1414 or library@rangercollege.edu.